Pomagamy

Od września 2018r. rozpoczęło w naszej szkole działalność Szkolne Koło Wolontariatu. Ochoczo zapisało się do niego ponad 30 uczniów - wolontariuszy chcących angażować się w akcje charytatywne w naszym regionie. Nasza szkoła już w przeszłości uczestniczyła w wielu akcjach niesienia pomocy innym - potrzebującym jak np. "Góra Grosza" czy "Wkręć się w pomaganie" - zbieramy nakrętki dla Roberta z Żor. Od tego roku za nasz główny cel obraliśmy pomoc ludziom chorym i starszym angażując się na rzecz żorskiego Hospicjum Jana Pawła II, w którym to na co dzień leczy się, przebywa i zamieszkuje wielu mieszkańców naszych okolic. W tym półroczu udało na się uczestniczyć w następujących akcjach /przedsięwzięciach:
1. I Akcja SKW dla podopiecznych żorskiego hospicjum „Pola Nadziei” – sprzedaż i sadzenie żonkili obok szkoły - od 1.10. do 12.10.2018. Zebraliśmy kwotę 364,72 zł.
2. „Pola Nadziei” 4.10. – miejskie sadzenie żonkili przy Hospicjum Jana Pawła w Żorach - w akcji brała udział reprezentacja uczniów z naszej szkoły. Odbyło się spotkanie z Panią Prezes Dorotą Domańską, a następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach o tym czym jest hospicjum oraz co oznacza wolontariat.
3. Zgłoszenie Szkoły 26.10.2018 do gminnego projektu wolontariatu „Wolontariat wzmacnia” (organizator: SRB Stowarzyszenie „Luxtorpeda” Czerwionka – Leszczyny)
4. Akcja SKW „Zapalmy Płomyk Nadziei” – sprzedaż zniczy od 22.10 do 30.10.2018. Kwesta wyniosła 427,12 zł.
5. Zgłoszenie udziału SKW w akcji „Listy do M.” 21.11.2018 – kiermasz owoców i słodyczy na rzecz Pawła, dziecka osieroconego na wskutek choroby nowotworowej rodzica/rodziców będącego pod opieką hospicjum. W tym czasie tworzyliśmy prace na kiermasz świąteczny oraz kartki dla chorych.
6. Wyjazd członków SKW oraz uczniów kl. 3 dn. 3.12.2018 do Hospicjum – zaprezentowanie spektaklu pt. „Czerwony kapturek” po śląsku (sztuka przygotowana przez Panią Weroniką Grzegorzek) oraz skeczy, wierszy i piosenek.
8. Gala wręczenia paczek dzieciom osieroconym - 7.12. Hospicjum, Żory.
9. Akcja corocznej szkolnej zbiorki prezentów i słodyczy Świąteczna Paczka – dla anonimowych potrzebujących - zaangażowanie się całej społeczności szkolnej (z inicjatywy Pani Asi Bujoczek-Kwoska oraz Pani Agnieszki Szrubarz)
10. Kiermasz bożonarodzeniowy w szkole – prace członków SKW na kiermasz oraz dla chorych – kartki, lampiony, choinki, bombki i inne ozdoby.
11. Akcja na rzecz Maksymiliana z inicjatywy ucznia kl.5b – pozyskanie dofinansowania ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, listy do Maxa, kartki, kiermasz zabawek, książek oraz słodkości i nie tylko– od 22.01.2019 do 11.02.2019 – kwota uzyskana na rzecz chorego Maksymiliana to 5601,20 zł!!!! Pomagamy jednak nadal i prosimy o włączenie się - poprzez 1% podatku w formularzu PIT wpisując numer: KRS 0000037904 Przekaż 1% podatku a w: „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%” podaj: 28783 Podlejski Maksymilian
12. Akcja NO HATE – tworzymy prace i gazetkę przeciw współczesnemu „hejtowaniu” – Nie obrażaj innych! Daj się lubić! Co chciałbyś od innych usłyszeć?
13. 11.02.- Światowy Dzień Chorych – napisaliśmy karki z pozytywnym przesłaniem dla chorych oraz kartki walentynkowe. Odwiedziliśmy chorych w hospicjum, wręczyliśmy im prace uczniów.
14. SKW ogłosiło w marcu dwa konkursy na rzecz hospicjum – plastyczny dla dzieci młodszych oraz komiksowy dla starszych. Prace przynosimy do 30.04. Zapraszamy do udziału!
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu w SP Palowice
Jolanta Cwalina