Uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w SP w Palowicach

9 listopada 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Palowicach udowodnili, że kwestia odzyskania przez Polskę niepodległości jest dla nich bardzo ważna. W tym tak istotnym dla nas dniu swoją obecnością zaszczycili nas: przewodniczący rady miejskiej- Bernard Strzoda, ksiądz proboszcz tutejszej parafii - Piotr Siemianowski, pastor Kościoła Wolnych Chrześcijan - Marian Pawlas oraz rodzice uczniów. Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się wirtualną podróżą po historii Polski. Widzowie mieli możliwość obserwować losy narodu polskiego od X wieku aż po czasy współczesne. Apel profesjonalnie poprowadziły ósmoklasistki, przypomniały wszystkim zebranym na auli uczestnikom apelu m.in. kwestie związane z polskimi symbolami narodowymi: flagą, hymnem oraz godłem. Uczniowie z pierwszej klasy przedstawili taniec z biało-czerwonymi szarfami w rytm piosenki: „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Gromkimi brawami zostali również nagrodzeni uczniowie klas czwartej A i piątej A wykonujący zachwycającą inscenizację muzyczno-ruchową eksponującą barwy narodowe. Jakby tego było mało, szóstoklasiści pokazali porywający występ z polskimi flagami do utworu Grzegorza Ciechowskiego: „Nie pytaj o Polskę”. Podczas akademii swój patriotyzm regionalny przedstawili też uczniowie klasy czwartej B, recytując w gwarze śląskiej wiersz: „Kto ty jesteś?”. Zdolności muzyczne zaprezentowała także uczennica klasy piątej B w utworze: „Pożegnanie ojczyzny”. Punktem kulminacyjnym było wspólne odśpiewanie o 11.11 hymnu narodowego. Odbyła się również prelekcja naszego gościa, pana Bernarda Strzody, w ciekawy sposób obrazująca historię Palowic, samorządności wsi, ważnych wydarzeń na przełomie lat. Po apelu przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, zaproszeni goście, rodzice i nauczyciele przemaszerowali ulicami Palowic w barwnym korowodzie upamiętniającym to wspaniałe święto. Dzieci i młodzież niosły w rękach flagi oraz baloniki w barwach narodowych, a ich piersi przyozdobione były biało-czerwonymi kotylionami. Nad bezpieczeństwem w czasie przemarszu czuwała policja i straż pożarna. Ważnym punktem pochodu był palowicki cmentarz, gdzie znajduje się pomnik poświecony 56 mieszkańcom wsi, ofiarom II wojny światowej i wywózek. Zapalono znicz, złożono kwiaty oddając im cześć i pamięć. W tym roku pogoda dopisała, dlatego uczestników korowodu nie opuszczał dobry nastrój i poczucie, że to ważny dla nas - Polaków - dzień.

Beautiful Horses Beautiful Horses Beautiful Horses
Beautiful Horses Beautiful Horses