Szkolne obchody Europejskiego Dnia Języków

W dniu 24 października bieżącego roku odbyły się w naszej szkole obchody Europejskiego Dnia Języków. Ten szczególny dzień postanowiliśmy świętować angażując w uroczystość wszystkie klasy naszej szkoły.

Zgromadzeni uczniowie mogli udać się w podróż po kontynencie europejskim. Oprowadzeniem "wycieczki" zajęli się uczniowie klasy V a. Wojaże rozpoczęliśmy od Czechów, w których wcielili się uczniowie klasy VII, zaprezentowali oni ciekawostki dotyczące kraju i odśpiewali hit Ivana Mladka o Józku z bagien ("Jożin z barzin").

Dalej, mijając Austrię i Słowenię udaliśmy się do Chorwacji, gdzie przywitał nas kapitan wicemistrzów świata Luka Modrić, odgrywany przez ucznia klasy IVa. Następnie, statkiem dopłynęliśmy do brzegów Italii, gdzie uczniowie z V a zaprosili do wspólnej zabawy przy nieśmiertelnym przeboju Albano i Rominy - Felicita.

Z Włoch płynęliśmy do kolejnej kolebki kultury europejskiej, do Grecji, gdzie ćwiczyliśmy wspólnie z klasą II narodowy taniec – zorbę. Po zmianie środka lokomocji na samolot polecieliśmy do Niemiec, tam wraz z uczniami uczęszczającymi na język niemiecki słuchaliśmy przygotowanych przez nich piosenek: Guten Morgen i Fliegerlied.

Korzystając z uprzejmości niemieckich lotników przekroczyliśmy zachodnią granicę Niemiec, by udać się do Francji, posłuchać o jej zabytkach i dać się porwać żywiołowemu kankanowi. Przez morze i kanał La Manche drogą wodną płynęliśmy do Wielkiej Brytanii, by dowiedzieć się więcej o Zjednoczonym Królestwie, poznać najciekawsze miejsca i kulturę. Prezentację o kraju oraz utwór "Hakuna Matata" wykonali uczniowie klasy VIII.

Deszczowe i mgliste wyspy pożegnaliśmy bez żalu, ponieważ kusiło nas słońce południa i piłkarska fiesta. Hiszpania, do której zaprosiła nas klasa III , była naszym kolejnym przystankiem. Dowiedzieliśmy się o rywalizacji pomiędzy piłkarskimi potęgami Realem Madryt i FC Barceloną oraz zobaczyliśmy oryginalny strój tancerki flamenco.

Czarterem polecieliśmy do Norwegii, gdzie odśpiewaliśmy popularny utwór "Faded" norweskiego producenta muzycznego i didżeja Alana Walkera. Z Norwegii jest blisko do Rosji, gdzie powitały nas żywiołowym tańcem "babuszki" z klasy I. Na koniec społeczność szkolna odśpiewała w czterech językach utwór: "Panie Janie" - po polsku, angielsku, niemiecku i francusku.

Po takich wrażeniach, mądrzejsi o doświadczenia, z uśmiechem wróciliśmy do domu, gdzie czekały na nas przygotowane przez uczniów specjały kulinarne z niektórych odwiedzonych krajów, m.in. croissanty, crème brûlée, prawdziwe czeskie smakołyki: kofola, knedliki i przepyszny gulasz.

Europejski Dzień Języków był okazją do przybliżenia uczniom krajów i kultur, skosztowania lokalnych potraw oraz dobrej zabawy. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację imprezy.

Beautiful Horses Beautiful Horses Beautiful Sprouts Beautiful Horses
Beautiful Horses Beautiful Horses Beautiful Sprouts Beautiful Sprouts
Beautiful Horses Beautiful Sprouts Beautiful Sprouts Beautiful Sprouts

Konkurs     Wydarzenia     Dzień Górnika i Ojca     Rajd     Dzień Babci i Dziadka