EuroWeek 2019 już za nami.

W dniach 13-17 kwietnia 2019 roku grupa uczniów SP Palowice, uczennica zespołu językowego Profis Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Mikołowie jak również uczniowie z SP nr 6 w Orzeszu-Zawiści brali udział w obozie językowym EuroWeek w Międzygórzu w Kotlinie Kłodzkiej. Organizatorem obozu była nasza szkoła - opiekunami p. Jolanta Cwalina oraz p. Ewa Mikołajec. Nasza podróż zaczęła się w sobotę 13 kwietnia ok. 10.30 na katowickim dworcu PKP, z którego wyruszyliśmy pociągiem do Wrocławia, a stamtąd lokalnymi kolejami do stacji Domaszkowo, skąd odebrał nas autobus organizatorów, zapewniający przewóz do malowniczego kurortu Międzygórze, w którym zamieszkaliśmy na czas obozu. Około 18, po zakwaterowaniu w wyremontowanym ośrodku w samym centrum Międzygórza i kolacji, zapoznaliśmy się z programem pobytu i animatorami z różnych krajów oraz poznaliśmy zasady dobrej współpracy w trakcie trwania obozu, po czym przystąpiliśmy do warsztatów integracyjnych. W trakcie wyjazdu nie mogliśmy się nudzić - mieliśmy zapewnione pełne wyżywienie, zajęcia edukacyjne oraz spacery po pełnej zabytków i atrakcji okolicy (ogród Bajek, wodospad Wilczki, potok – tzw „Mała Szwajcaria”, piękna alpejska architektura i zabudowa). Zarówno podczas warsztatów, jak i w czasie wycieczek towarzyszyli nam wolontariusze, z którymi porozumiewaliśmy się w języku angielskim. Drugi dzień wyjazdu zaczęliśmy od posiłku, wizyty w nieodległym kościele na niedzielnej mszy. Następnie przystąpiliśmy do porannej sesji zajęć, mających na celu przełamanie lodów, rozgrzewkę i dalszą pracę w grupach przy zabawach edukacyjnych. Po bloku zajęć udaliśmy się na krótki spacer do robiącego duże wrażenie wodospadu Wilczki, drugiego co do wielkości tego typu cudu natury pasma Sudetów. Po obiedzie nastąpiła popołudniowa sesja zajęć z kreatywności, prezentacje krajów animatorów, dyskusje i zabawy w grupach. Po kolacji zaprezentowano efekty wspólnych prac oraz odbyło się pizza party. Ten dzień podobnie jak każdy kolejny był wypełniony pozytywną zabawą i pracą. Na trzeci dzień zaplanowaliśmy wycieczkę do kopalni złota w Złotym Stoku. Ze względów organizacyjnych, by zdążyć na obiad, wybraliśmy opcję 3 godzinowego zwiedzania, na które składały się m.in. zwiedzanie kopalni ze skarbcem, pokojem alchemika, następnie przejście do drążonych w litej skale korytarzy z podziemnym wodospadem, Chodnikiem Śmierci (tunel strachu) kilkunastometrową zjeżdżalnią i finalnie przejazdem górniczym przewozem, ciufcią (ok. 400 m). Atrakcje, rozlokowane były tak, by budować napięcie, a po kopalni przechadzali się dodający atmosfery tajemnicy skarbnik oraz gnom. Wesoła i kontaktowa pani przewodnik potrafiła swoją opowieścią zaciekawić, ale też nabrać dzieci i dorosłych. Uczniowie w ramach biletu bawili się w poszukiwaczy złota, wypłukując grudki kruszcu na przygotowanych na tę okazję tackach. Zwiedzaniu towarzyszyły wystawy minerałów i wizyta w izbie pamięci Uczniowie z pewnością zapamiętały minerały fluoroscencyjne i... koprolity. Finałem wycieczki był ciekawy, tłumaczący też podstawowe prawa fizyki (przy kieracie i kołowrocie) pobyt w Średniowiecznej Osadzie Górniczej. Z pewnością tunel strachu dzieci zapamiętają na dłużej. Złoty Stok to urokliwe małe miasteczko usytuowane na łagodnych górskich zboczach zlokalizowane ok. 50 km od Międzygórza. Po powrocie z wycieczki i zjedzeniu obiadu, bez taryfy ulgowej, przystąpiliśmy do popołudniowej sesji na którą składały się bloki ćwiczeń i zabaw z kreatywności, innowacyjności, ekologii, gospodarki odpadami, przedsiębiorczości oraz prezentacje kolejnych krajów. Po tak intensywnym dniu wszyscy marzyli o zasłużonym odpoczynku. Ostatni dzień naszego pobytu pełen był warsztatów, dyskusji w grupach oraz przygotowania do Final Show, podczas którego rozdano certyfikaty uczestnictwa, podsumowano i uroczyście zakończono obóz językowy. Po ostatnim noclegu i śniadaniu, w środę rano ok. 10 udaliśmy się w drogę powrotną do Palowic. Na dworcu w Katowicach byliśmy ok. 17.30, skąd uczestnicy zostali odebrani przez rodziców. Podsumowując, obóz językowy organizowany przez Fundację EuroWeek to świetna, pouczająca inicjatywa edukacyjna, która przełamuje granice i pozwala poznać inne kultury. Dzięki EuroWeek można przekonać się, że z uśmiechem na twarzy i dobrocią oraz życzliwością spotykamy się pod każdą szerokością geograficzną - bez względu na wyznanie, kolor skóry i kraj pochodzenia. W trakcie zajęć uczniowie i wolontariusze uczyli się wzajemnie o swoich obyczajach, języku i kulturze. Wszystkie warsztaty były ciekawe i wymagały od uczestników kreatywności, aktywności oraz pełnego zaangażowania. Uczniowie w trakcie pobytu i warsztatów mieli okazję do używania języka angielskiego w codziennych sytuacjach, dzięki temu zwiększyli swoje umiejętności językowe i na własnej skórze przekonali się, że znajomość języka obcego umożliwia swobodne poruszanie się we współczesnym świecie i pomaga zrozumieć z niego więcej.